II-gie spotkanie stolikowe już za nami!

4 lutego 2019 r. spotkałyśmy się z naszymi Mentorkami, żeby porozmawiać na trzy tematy:

1. Dobry advertising to podstawa (jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, jak dobrze się zaprezentować, Elevator Speech)

2. Matka, żona i… managerka (jak pogodzić życie rodzinne z życiem zawodowym, jak rozmawiać z rodziną o pracy i z pracodawcą o rodzinie)

3. „Step by step – czyli jak zaplanować rozwój kariery i sięgnąć po wymarzone stanowisko (jak zaplanować ścieżkę kariery, jak jej pilnować i konsekwentnie realizować, jaka jest droga do bycia managerem)

Oto relacja Justyny, która wzięła udział w stoliku nr 1:

„Pierwszym omawianym zagadnieniem były sytuacje rekrutacyjne. Mentorki opierając się na własnym doświadczeniu, opowiedziały na co same zwracają uwagę podczas rozmów oraz na co położyć nacisk pisząc CV. Kolejnym, ale w dalszym ciągu nawiązującym do życia zawodowego tematem, były odczucia kobiet pracujących w typowo męskim świecie. Uczestniczki podpytywały o rady jak nie zatracić się w takim świecie oraz o wymuszanych na nich kompromisach (stłumienie kobiecości na rzecz perfekcjonizmu).

Następnie rozmowa przeszła na Elevator Speech – od szybkich spotkań w windzie po reguły w rozmowach w pracy. Kluczowe okazały się podpowiedzi w mówieniu o własnych osiągnięciach, a tym samym o cechach charakteru, takich jak skromność i pewność siebie. Ostatnim omawianym czynnikiem wpływającym na własną prezentację był stres i jego wpływ na zachowanie. Jedna z mentorek poleciła do obejrzenia film na YouTube – „Język ciała kształtuje naszą osobowość” Amy Cuddy”.

Z kolei Wiktoria brała udział w stoliku nr 3:

„Podczas stolika zadałyśmy sobie pytanie, czy w ogóle naszą karierę można zaplanować od początku do końca. I jeżeli tak, to na jakim etapie. Jeśli chodzi o doświadczenie naszych mentorek, zazwyczaj wykorzystały one okazje jakie życie w danym momencie stawiało przed nimi. Były to inspirujące historie. Zastanawiałyśmy się jak nie przegapić okazji oraz jakie są warunki, które powinna spełniać praca.

To w jakim miejscu obecnie są mentorki nie zależało od długoterminowego planowania przez nie kariery, ale bardziej od decyzji, które podejmowały podczas drogi zawodowej. Nie zawsze to była droga usłana różami, czasem pojawiały się trudne sytuacje np. redukcja etatu po urlopie macierzyńskim.

Warto wybierać taką pracę, która nas rozwija. Na przykład, możemy się specjalizować (jest to o tyle trudne, że specjalista powinien być kimś naprawdę wyjątkowym, super, świetnym w swoim fachu). Chcąc podjąć nowe wyzwanie zawodowe musimy sobie zadać pytanie o nowe kompetencje jakie możemy nabyć podczas tej pracy, dla kogo pracujemy, czy będziemy czerpać z tego wiedzę, czy będziemy miały realny wpływ na organizację pracy oraz czy będziemy się rozwijać? To o czym wspomniałam może dotyczyć motywu porzucenia naszej obecnej pracy, bo jeżeli się nie rozwijamy, zwłaszcza na wczesnym etapie drogi zawodowej (ale właściwie zawsze powinniśmy się rozwijać) to jest ważne, aby zastanowić się nad rezygnacją z takiej pracy. Ważne jest też to, dla kogo pracuję. Jeśli nie ufamy naszemu pracodawcy lub jeżeli zachowuje się on nieetycznie, to nie warto dla niego pracować. Kolejna ważna kwestia: czy wierzymy w idee firmy, dla której pracujemy? Jeśli nie mamy wpływu na organizację, to na dłuższą metę jest to nie do udźwignięcia i może warto zastanowić się, czy w jakiejś innej firmie nie mogłybyśmy wnieść więcej.

Mottem tego spotkania mogłoby być takie stwierdzenie: „jeśli się nie uczysz to się cofasz” i w myśl tej zasady powinnyśmy planować naszą karierę”.

Więcej komentarzy znajdziecie na naszym fanpage‚u:

FOTO-RELACJA

Dziękujemy za Waszą obecność!

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s